Jak neztratit lidskost v digitální revoluci? Kulatý stůl Prahy 3 hledal recept na digitální balanc ve školách.

Setkání zahájili místostarosta Prahy 3 Filip Málek a vedoucí odboru školství Dáša Ouřadová, kteří digitální wellbeing vyzdvihli jako jednu z aktuálních priorit městské části. Cílem akce bylo podpořit vedení škol při nastavování regulací týkajících se digitálních technologií, ukázat veřejnosti komplexnost celého tématu a zároveň připomenout, že technologie není nutné démonizovat – podstatné je najít cestu, jak s nimi žít v rovnováze.

V první části programu zasedli k panelové diskuzi přední experti: Eva Nečasová (AI dětem), Michaela Slussareff (Slowtech Institute) a Petr Naske (Národní pedagogický institut), kterého později doplnil ještě jeho kolega Petr Chaluš.

Odborníci se shodli, že výzev, které s sebou digitální svět přináší, je celá řada. Diskutovalo se o digitálním wellbeingu doma i ve školách. Řeč přišla na reálné hrozby, ale třeba i na změny, které by do škol mělo přinést nové RVP. Účastníci si navíc odnesli spoustu konkrétních tipů, kde mohou školy i rodiče hledat inspiraci a pomoc.

Zkušenosti z praxe: Regulace nerovná se pouhý zákaz telefonů

V druhé části kulatého stolu jsme nahlédli pod pokličku přímo našich „trojkových“ škol. Představení jednotlivých přístupů ukázalo, že každá škola se snaží najít svou vlastní, maximálně funkční cestu. V diskuzi nechyběl ani hlas žáků. Ambasadoři z Lobkovičáku nás pravidelně vraceli do svého světa a jasně ukazovali, jak odlišný pohled žáků skutečně je.

Cesty škol jsou různé, na čem se ale všichni, včetně panelistů shodli? 

Při nastavování pravidel pro digitální technologie na školách je naprosto klíčová kultura školy, zapojení celého týmu a vzájemná spolupráce. Regulace nesmí být vnímána jako pouhý mechanický „zákaz telefonů“. Je to komplexní téma, které vyžaduje neustálý dialog mezi školou, žáky a rodiči.

Odbor školství při této příležitosti představil novou posilu – koordinátorku primární prevence. Školám nabídne metodickou podporu, pomůže se sdílením dobré praxe a poradí také s efektivním zajištěním financování v této oblasti. 

V rámci diskuze byla rovněž představena novinka s názvem Trojka v kapse. Jde o mapu Prahy 3 pro mladé, která vznikla na základě společné práce žákovských parlamentů a ukazuje spoustu zajímavých míst, kde mohou mladí lidé trávit volný čas offline.

Kulatý stůl sice nepřinesl odpovědi na všechny otázky – spíše naopak otevřel další –, ale utvrdil nás v tom, že mluvit o těchto tématech nahlas má velký smysl. Velké díky všem za účast. Otevřená a sdílná atmosféra, kterou jste vytvořili, rozhodně není samozřejmostí, a o to víc si jí vážíme. 

MČ Praha 3

Jak neztratit lidskost v digitální revoluci? Kulatý stůl Prahy 3 hledal recept na digitální balanc ve školách.