ZŠ J. Seiferta na exkurzi na Letišti Václava Havla v Praze

Ve středu 25. 10. 2017 se třída 6.A a vybraní žáci 2. stupně zúčastnili exkurze na Letiště Václava Havla v Praze. No nebudeme zastírat, že se nám  na letišti líbilo. Líbilo. Hodně se nám líbilo… Po přivítání v terminálu č. 3, který nyní slouží pouze pro obchodní klientelu a vládní lety, jsme museli projít bezpečností kontrolou. Už zde jsme se přesvědčili, jak je bezpečnost na letištit důkladná. Museli jsme odložit pod rentgen veškeré osobní věci, sundat ze sebe kovové předměty a některým žákům byla provedena i chemická kontrola jejich oděvů a rukou. Prošli jsme ale všichni, za což jsme byli rádi. Po této prohlídce jsme nasoupili do autobusu a začala cca 2 hodinová prohlídka celého letiště.

Úvod byl pochopitelně v oblasti terminálu 3, kde jsme měli možnost vidět malé proudové letouny VIP osobností. Následně jsme si prohlídli prostory Policie ČR a jejich vrtulník. Následovalo zázemí hasičů a jejich vozidlo Panter. Krásné….

Poté jsme se sledovali přílety a odlety dopravních letadel u přistávací dráhy. Byl to opravdu fascinující zážitek, kdy opravdu ze vzdálenosti několika desítek metrů vidíte přistávat jedno velké dopravní letadlo za druhým… Jen ten Airbus A380 přiletěl na letiště o několik hodin později, takže nám zůstal utajen. Ale nevadí a pojďme dál.

Pokrčovali jsme do prostor u terminálu 1 a 2. Zde jsou odbavovány lety do oblasti Schengenského prostoru (terminál 2) a ostatních zemí (terminál 1). Viděli jsme ale nejen dopravní letadla pro převoz cestujících, ale i letadla pro převoz pošty nebo obecně nákladní dopravy – tzv. cargo.

Nejvíce fascinující bylo beze sporu to, že veškerý provoz jsme měli doslova na dlani. Být jen několik metrů od veškerého provozu je něco nepopsatelného. A v neposlední řadě nás potěšilo i přátelské chování většiny pilotů letadel, kteří nám velice ochotně zamávali…

Jestli některý výlet nebo exkurzi můžeme označit za nezapomenutelnou, tak tato by byla na prvních místech. Byl to velký zážitek.

 

ZŠ J. Seiferta na exkurzi na Letišti Václava Havla v Praze