Podporujeme občanské kompetence v mateřince Perunce

V mateřince Perunce jsme vymysleli projekt, který má několik různých výstupů.

 1. Nejstarší předškoláci celý rok pravidelně dochází do Domova důchodců “Vršovický zámeček”, kde společně s babičkami a dědoušky tvoří. Náplň každého setkání promyslí učitelky společně s pečovatelkami. Jemná motorika dělá předškolákům úplně stejné potíže jako starouškům, ale ve dvou se to lépe táhne. Je úžasné pozorovat, jak byly děti i senioři zpočátku ostýchaví, ale již nyní se na setkávání moc těší. Děti pravidelně vyhlíží “svou” babičku, aby se jí mohly uvelebit na klíně. Nyní před Vánoci samozřejmě chystáme Besídku, kterou děti předvedou i ve Vršovickém zámečku.
 2. Začala k nám každý týden docházet “pohádková čtecí babička”. Objeví se vždy po obědě, s laskavostí sobě vlastní pomůže dětem do pyžamek, rozdá pusinky na čelíčko a začne číst. Naše čtecí babička si nosí své pohádky, které si pamatuje z dětství, nebo které ráda četla svým dětem. Jsou to krásné příběhy, které dnešní děti neznají… a tak krááásně se při nich usíná 🙂
 3. V listopadu jsme uspořádali “Andělský týden dobrých skutků”. Naše mateřinka Perunka podporuje tyto organizace: Domov důchodců Vršovický zámeček, Azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi a nadace Dobrý anděl. A jak to všechno probíhalo:
  1. nejprve uspořádala každá třída tvořivou dílnu s rodiči dětí. Celé rodiny společně vyráběly nejrůznější vánoční dekorace. Užila se u toho spousta legrace, byl čas na společné popovídání a práce nám šla dobře od ruky.
  2. na začátku Andělského týdne byla před každou třídou úžasná prodejní výstava. Voňavé perníčky, papíroví andělé, betlém z ovčí vlny, hvězdy z tyček od nanuků, a tak dále, a tak dále. Rodiče s dětmi společně obcházeli celou mateřinku a za dobrovolný příspěvek kupovali vše, co se jim bude hodit doma na vánoční výzdobu. Nejlepší byly pro děti samozřejmě ty výrobky, které vyráběly samy!
  3. zároveň probíhal i Vánoční bazárek oblečení a hraček. Výtěžek z bazarového prodeje i z prodejní výstavy vánočních dekorací putoval nadaci “Dobrý anděl”. Všechny děti samozřejmě tou dobou již věděly, co to znamená vzájemně si pomáhat, že můžeme pomoci, i když jsme maličcí… a samozřejmě jak vypadá Anděl.
  4. oblečení i hračky z Vánočního bazárku, které nikdo nekoupil, poputují do Azylového domu v Ml. Boleslavi. Třeba ještě někomu udělají radost.

Asi nejdůležitější součástí našeho adventního snažení byl seznam přání dětí z azylového domu. Seznam byl vyvěšen na hlavní nástěnce a rodiče dětí z mateřinky se zapisovali, kterému dítěti kterou hračku koupí. Je to velmi dojemné, když si čtyřleté dítě přeje dřevěnou stavebnici, jedenáctileté nové tričko a sedmnáctileté “dítě” holicí strojek. A děkujeme i touto cestou všem našim rodičům, že se nám společnými silami podařilo splnit vánoční přání všem 35 dětem momentálně pobývajícím v azylovém domě. Naprostá většina rodičů vybírala dárek, který koupí, společně se svým dítětem. Společně jsme naprosto nenásilnou formou v dětech budovali pocit sounáležitosti se světem okolo.

Podporujeme občanské kompetence v mateřince Perunce