Nová výsadba na ZŠ Pražačka – červená páska?

Žáci, vyučující i široká veřejnost vědí, že školní dvůr Základní školy Pražačka jednou za čtrnáct dní ožívá žáky 8. a 9. tříd, kteří se věnují pracovním činnostem – pěstitelské práce. Školní dvůr má charakter parku. Postupně v jeho prostoru vznikají ostrůvky – pro užitkové rostliny (letos jsme vypěstovali bohatou úrodu dýní). Školní kuchyni zásobujeme petrželovou natí. K využití jsou také bylinky a základní koření.

ZŠ Pražačka – základ budoucí skalky

V další části vzniká ostrůvek – skalka. Od konce srpna v této části probíhá výsadba skalniček, drobných kvetoucích trvalek, a došlo i na venkovní ibišky. Tuto část bylo nutno ohradit páskou s bílými a červenými pruhy. To proto, aby nové sazeničky měli klid na zakořenění. Tím jsme museli omezit nechtěnému pohybu žáků. Tento druh ohraničení je pouze provizorní.

Jak dál s pěstitelskými pracemi na ZŠ Pražačka? Žáci školy se seznamují s tím, že vznikají nové části, které budou bohaté na nové květy a další rostliny. I přesto zůstává velký prostor pro pohyb ráno před vyučováním, o velké přestávce nebo o polední pauze.
Prozatím všechnu sadbu získáváme svépomocí. Děkujeme skalničkářům a zahrádkářům za sazeničky skalniček a trvalek, rovněž za osivo dalších druhů rostlin. A co ještě potřebujeme? Zejména koupit zahradní domek jako sklad nářadí. Nádrž na shromažďování ronové (dešťové) vody. A hlavně vybudovat záhony v prostoru vstupní branky do školy, kde jsou potřeba svahové tvarovky nebo palisády. Škola uvítá případnou podporu formou sponzorských darů nejlépe výše uvedených věcí.

 

ZŠ Pražačka – výsadba nových kopretin
ZŠ Pražačka – místo pro podezdívku a květinový záhon

Nová výsadba na ZŠ Pražačka – červená páska?