Česká zahradnická akademie

Žáci Základní školy Pražačka se od letošního roku věnují v rámci předmětu pracovní činnosti pěstitelským pracím. V rámci obohacení výuky jsme přivítali nabídku ze strany České zahradnické akademie Mělník a domluvili jsme se, že v naší škole uskutečníme besedu na téma zahradnické profese. Zimní období je pro zahradníka ideální k osvojování znalostí a rozšiřování si vědomostí.

Česká zahradnická akademie
Česká zahradnická akademie – Ing. Anna Richterová

Rádi jsme přivítali osobu nejpovolanější, samotnou ředitelku Ing. Annu Richterovou. Z Mělníka nám dovezla nejen optimistickou náladu, ale také mnoho tipů ohledně zahradnických oborů. Besedu se žáky 8. a 9. ročníků začala velmi zajímavou otázkou: “Kdo má nebo nemá rád přírodu?” Následně se mezi žáky rozvinul velmi podnětný dialog. Mimo jiné i konstatování, že ovlivňujeme přírodu výrobou a užíváním plastů. Následně žáci vyplnili dotazník. Zamýšleli se mimo jiné nad tím, kde se v jejich okolí bere zelenina. Jaký je rozdíl mezi vinařem a vinohradníkem. Zda floristka pěstuje kytky. Co je to dendrologie?

Pokud hledáte odpovědi spolu se žáky, pak jistě víte, že floristka se zabývá aranžováním květin, možná si vzpomenete na vlastní svatbu, nebo jiné slavnostní příležitosti, kde byla nutná květinová výzdoba. Vinaře zastihnete ve sklípku při výrobě vína, a vinohradníka venku mezi vinnou révou. Pokud nemáte zájem ani o sadovnictví nebo zahradní architekturu, můžete nalézt sebeuplatnění u zahradnické techniky. Věřte, že i zde jsou potřeba počítače, např. při řízení závlahových systémů.

A že jste na zahrádce měli smůlu? Nevadí, pak rychle běžte k rostlinolékaři, který určí typ choroby, ale i jak rostlinu uzdravit. Nezbývá než doufat, že mraky se přeženou, slunce vyjde včas, nespadnou kroupy, nebude pršet, když potřebujete sklízet cibuli. Nebude mrznout, když jsou třešně v plném květu. I o náhodě a různých nepředvídatelných vlivech je zahradnictví. Naši žáci mají o důvod víc věnovat se pěstitelství. Děkujeme za poutavé vyprávění. Klobouk dolů, tradice České zahradnické akademie v Mělníku se píše již od roku 1882.

Česká zahradnická akademie
Česká zahradnická akademie

Česká zahradnická akademie se představuje