
Projekt Praha 3 očima mládeže se zajímá o potřeby mladých lidí. I. etapa projektu byla zaměřena na věk druhého stupně ZŠ, II. etapa je zaměřena na věk středoškoláků.
Cílem projektu městské části Praha 3 a mládežnického Parlamentu Prahy 3 (při DDM Ulita) je zjistit názor uvedených věkových skupin na kvalitu života v naší městské části, který nebývá obyčejně dostatečně zastoupen a prezentován. MČ Praha 3 díky tomu může na jejich potřeby ve svých projektech adekvátně reagovat.
Nyní zveřejňujeme prezentaci s nejvýraznějšími poznatky z výsledků I. etapy. Prezentovány byly rovněž na únorovém Kulatém stolu pro vzdělávání v Atriu Žižkov ředitelům místních škol, zástupcům neziskovek a zájmové veřejnosti.
Příprava ankety
Základ otázek pro anketu vznikl na projektovém dopoledni Praha 3 očima mládeže se zástupci žáků z jednotlivých trojkových základek, které bylo vedeno sociologem a zážitkovou pedagožkou. Otázky byly následně ještě upraveny na základě potřeb toho, jaké otázky si klade radnice městské části Praha 3 a jaký typ odpovědí je pro ni vypovídající tak, aby na ně mohla reagovat a týkaly se agendy, na kterou může mít městská část (alespoň částečný) vliv.
Anketa se zaměřila na témata jako je pocit bezpečí na Praze 3, klima na školách, vnímání veřejného prostoru a návrhy na jeho zlepšení. Zjišťovala také, jaká témata a problematiku považují mladí lidé za důležité. Dále se ptala na to, jakou komunikační platformu by měla městská část využívat k informování mladých o tématech, která se jich týkají.
Průběh a účast
Na anketu mohli odpovídat jak mladí lidé, kteří na Praze 3 chodí do školy, tak i ti, kteří zde bydlí. Anketu bylo možné vyplnit papírově i elektronicky, nakonec ji však všichni vyplnili elektronicky. Celkem se podařilo sesbírat 1212 odpovědí z 9 škol. Díky podpoře koordinátorů žákovských parlamentů a učitelů se podařilo získat překvapivě vysoký počet odpovědí. Pro představu: na druhý stupeň státních základních škol na Praze 3 dochází přibližně 2110 žáků. Celkový počet dětí v tomto věkovém rozmezí je však o něco vyšší, protože některé děti z Prahy 3 ve věku 11–15 let chodí do škol mimo tuto městskou část, a také zde působí soukromé školy a gymnázia.
Kdo odpovídal
74 % respondentů ankety bydlí na Praze 3, zatímco 26 % sem pouze dochází. Volný čas zde tráví 63 % dotazovaných, 25 % jen občas, 10 % dochází výhradně do školy a 2 % zde volný čas netráví vůbec. Z hlediska genderového rozložení bylo 46 % dotazovaných chlapců, 45 % dívek, zbytek se buď nevyjádřil, nebo zvolil jiné označení. I když se nejedná o reprezentativní průzkum – nebyly totiž uplatněny kvóty pro rovnoměrné zastoupení věku či pohlaví – anketa díky vysokému počtu odpovědí nabízí cenné poznatky a zajímavé vhledy do postojů a potřeb mladých lidí na Praze 3.
Rozhovory a hlubší pohled
Vedle ankety zaměřené na žáky druhého stupně byly vedeny i kvalitativní rozhovory s pracovníky s mládeží, v rámci kterých bylo možné probrat související témata potřeb mládeže více do hloubky. Rozhovory byly vedeny komunitní koordinátorkou pro Prahu 3 a členy Parlamentu dětí a mládeže.
Zjišťování potřeb mládeže není zatím tolik rozšířený fenomén, jedná se o prošlapávání poměrně nové cestičky. Inspirací nám byla například analýza potřeb mládeže ve slovenské Nitře. Projekt slouží zároveň i jako způsob aktivizace mladých lidí – umožňuje jim zapojit se do veřejného dění a posiluje jejich hlas.
Co bude následovat
Momentálně dokončujeme II. etapu projektu a připravujeme širší souhrnnou závěrečnou zprávu celého projektu s detailnějšími závěry. Následně vznikne Akční plán mládeže, který nastíní, jak na poznatky vzešlé z projektu týkající se potřeb mládeže chce městská část konkrétně reagovat. Mládežnický Parlament Prahy 3 se chystá na potřeby mladých vzešlé z ankety také reagovat.
Projekt byl realizován v rámci projektu MAP Praha 3 pro vzdělávání.