Minikonference k duševnímu zdraví upozornila na důležitost psychické pohody ve školách v Praze 3

Ve čtvrtek, 3. října 2024, se v Atriu Žižkov uskutečnila Minikonference k duševnímu zdraví ve školách, která spojila odborníky, pedagogy, rodiče a širokou veřejnost se zájmem o zlepšení psychické pohody ve školním i domácím prostředí. Účastníci měli příležitost si vyslechnout inspirativní přednášky, zapojit se do diskuzí a poznat organizace, které na Trojce aktivně přispívají k lepšímu duševnímu zdraví dětí.

Jedním z klíčových řečníků byl David Čáp, který nabídl rodičům praktické rady pro lepší porozumění a komunikaci s dětmi. V rámci svého vystoupení zdůraznil, že „Bezpečné prostředí není o tom, že se nám nemůže nic stát. Ale o tom, že víme, kdo nám může nabídnout pomocnou ruku v těžkých chvílích.“

Téma duševního zdraví ve školách se dále rozvinulo v panelové diskuzi, v níž se k tématu vyjádřily Gabriela Babušová ze ZŠ Jeseniova, Jana Jungmannová z Akademie SOFA, Magdalena Lukasová z Pracovní skupiny pro výzkum duševního zdraví dětí a adolescentů (DZDA) a Tereza Tetourová z LOCIKA.

Během panelové diskuze se účastníci Minikonference seznámili s konkrétními čísly, která zdůrazňují význam tématu wellbeingu. Zazněly konkrétní tipy, jak na škole wellbeing podporovat. Diskutovalo se i o rozpoznávání a identifikaci varovných signálů, vlivu digitálního světa na duševní zdraví nebo třeba nastavování efektivní komunikace o těchto tématech. „Jsem rád, že se nám na Praze 3 podařilo otevřít diskuzi na téma duševního zdraví ve školách a naše školy jsou zdrojem konkrétní inspirace, jak k tomuto tématu přistupovat. Protože jestli existuje téma, které by mělo spojovat rodiče, žáky, školy i veřejnost, je to právě pohoda našich dětí“, ocenil proběhlou diskuzi Filip Málek, místostarosta pro školství a IT.

Účastníci Minikonference měli možnost seznámit se s workshopem k výstavě Tělo v těle vedeným Terezou Beranovou, který využívá audiovizuální instalaci jako prostředek k práci s tématy odlišnosti, vnímání změn či sebepojetí.

Dagmar Ouřadová, vedoucí odboru školství MČ Praha 3 a iniciátorka celé akce, v rámci poděkování dodala: „Význam psychologické pohody dětí je klíčový nejen pro jejich školní úspěchy, ale i pro celkovou kvalitu jejich života. Jsme potěšeni, že na Trojce tvoříme bezpečné prostředí ve školách, ve kterém můžeme nabídnout pomocnou ruku těm, kteří se ocitnou v nepříznivé životní situaci, a to díky spolupráci s organizacemi, které se wellbeingu věnují.“

Akcí provázela Michaela Bernardová, ředitelka centra pro rodiny Pexeso.

Minikonference se konala v rámci projektu „MAP Praha 3 pro vzdělávání“. Součástí Minikonference byl veletrh služeb organizací zaměřených na wellbeing a prevenci. Veletrhu se zúčastnily tyto organizace: INTERSE Centrum terapie a vzdělávání veřejnosti, Nová Trojka – Rodinné a komunitní centrum, Poradna VIGVAM, SOFA, Centrum LOCIKA, P.S. Žij, ALFA HUMAN SERVICE, Gaudia.

Akce se konala v rámci projektu “MAP Praha 3 pro vzdělávání”. 

Minikonference k duševnímu zdraví upozornila na důležitost psychické pohody ve školách v Praze 3