T.G. Masaryk - vstupní hala Plečnikova schodiště

V rámci rozšířené výuky dějepisu, občanské výchovy navštívila v pátek 3. listopadu 2017 třída 9. B ZŠ Pražačka reprezentační prostory Pražského Hradu. Cestou z Pohořelce se žáci zastavili u budovy Černínského paláce – Ministerstva zahraničních věcí, dále si připomněli, že na Loretánském náměstí v budově č. 3 byl vyroben první československý samočinný počítač SAPO pod vedením doc. Antonína Svobody. Další zastavení bylo u radnice města Hradčan, Toskánského paláce a dál na Hradčanské náměstí.

Sály, salony a salonky určené pro přijímání oficiálních návštěv prezidenta republiky vytvářejí okruh v úrovni prvního podlaží všech křídel tzv. Nového paláce. Některé z nich sloužily jako reprezentační a hlavně obytné prostory panovníků už v 16. století. V době tereziánské přestavby v 18. století byly upraveny salony v jižním křídle do podoby, kterou mají dodnes. V té době byly spojeny dosud různorodé stavby severního křídla Nového paláce. Po roce 1918 byl reprezentační okruh dobudován vytvořením monumentálních prostor v západním křídle. Tento prostor slouží dnes jako vstupní. Z Matyášovy brány (západní křídlo – (Matyášova brána, Pacassiho schodiště, Sloupová síň, Rothmayerův sál), přes střední křídlo (Široká chodba, Nové salony, Bílá věž, Stará síň, Janákova hala, Oktogon) mezi prvním a druhým hradním nádvořím vede Pacassiho schodiště přímo do reprezentačních salonů v jižním křídle (Šatna, Vstupní (Dětský) salon, Trůnní sál, Brožíkův salon, Habsburský salon, Skleněný salon, Malý salonek, Zrcadlový salon, Salonek s krbem, Hudební salon, Společenský salon, Šatna) a Sloupová síň s Rothmayerovým sálem do velkých sálů severního křídla (Klínová chodba, Španělský sál, Rudolfova galerie).

Po skončení velmi poutavé prohlídky, která byla doplněna výkladem v jednotlivých prostorách, včetně panelů zachycujících historické osobnosti nebo původní podobu před rekonstrukcí, vedla další cesta celé třídy přes závěr Nerudovy ulice, Úvoz až na Petřín. Žáci si tak prošli nejen významnými místy naší historie, ale zavítali i do přírody.

Faksimile historických listin
  Faksimile historických listin
Přijímací salón na Pražském Hradě
Přijímací salón na Pražském Hradě
Salonek na Pražském Hradě
Salonek na Pražském Hradě
Zrcadlový salón na Pražském Hradě
Zrcadlový salón na Pražském Hradě

ZŠ Pražačka na Pražském Hradě