V březnu 2024 byl oficiálně zahájen projekt “MAP Praha 3 pro vzdělávání”, který se zaměřuje na zkvalitňování vzdělávání v naší městské části a na propojování jeho jednotlivých aktérů.
Do projektu se zapojilo celkem 31 mateřských a základních škol, včetně místní základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže Ulita.
Ve středu 3. dubna 2024 proběhlo první setkání Řídicího výboru, hlavního pracovního orgánu projektu, který je tvořen zástupci klíčových aktérů ovlivňujících oblast vzdělávání v Praze 3. Kromě schválení potřebných dokumentů byly na Řídicím výboru představeny pracovní skupiny a plánované implementační aktivity určené dětem a žákům, pedagogům, vedení škol a rodičům, které budou realizovány v projektovém období od března 2024 do prosince 2025.
Pracovní skupiny
V rámci projektu “MAP Praha 3 pro vzdělávání” budou fungovat tři pracovní skupiny složené ze zástupců škol, expertů na jednotlivé oblasti a zástupců odborné veřejnosti.
Pracovní skupina pro financování, vedená Martinou Radvanovou, expertkou na podporu řízení škol, se bude věnovat otázkám financování vzdělávacích projektů v lokalitě a potřebným investicím.
Pracovní skupina pro rovné příležitosti, pod vedením Veroniky Kochové, se bude zabývat vytvořením podmínek pro společné vzdělávání ve školách. Zaměřovat se bude na podporu duševního zdraví a wellbeingu, na identifikaci a podporu dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, či vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem.
Pracovní skupina pro podporu moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí, vedená Kateřinou Žáčkovou, bude podporovat pedagogické pracovníky v dalším vzdělávání formou inspirativních workshopů a sdílením dobré praxe. Dále se zaměří na budování užších vztahů mezi pedagogy napříč základními a mateřskými školami v Praze 3.
Všechny pracovní skupiny budou připravovat strategické dokumenty pro rozvoj vzdělávání v lokalitě Prahy 3 do roku 2028.
Pokud byste se chtěli aktivně zapojit do projektu „MAP Praha 3 pro vzdělávání“ a stát se členem některé z pracovních skupin, prosíme, registrujte se zde.
Aktivity MAPu aneb na co se v MAPu můžete těšit?
Na plány pracovních skupin bude během projektového období MAPu navazovat realizace konkrétních aktivit zaměřených na podporu šesti oblastí:
Podpora vedení škol
V rámci MAPu jsou naplánovány skupinové supervize pro pedagogický sbor, mediace, koučink pro vedoucí pracovníky škol, výjezdní setkání ředitelů škol, DDM a ZUŠ, návštěvy inspirativních škol a sdílení dobré praxe.
Podpora dětí a žáků v území
Aktivity určené pro děti a žáky se zaměří na podporu občanských a demokratických kompetencí. V rámci MAPu bude probíhat setkávání Parlamentu dětí a mládeže Prahy 3 a setkávání zástupců školních parlamentů. Dále se projekt zaměří na seznamování dětí s informačními a komunikačními technologiemi v mateřských školách a na podporu zvládání konstruktivního řešení konfliktů pomocí vrstevnické mediace.
Podpora wellbeingu a společného vzdělávání ve školách
Během projektu proběhnou ve spolupráci s Pedagogicko psychologickou poradnou semináře zaměřené na prevenci syndromu vyhoření u pedagogů, metodická setkání preventistů a výchovných poradců s inspirativními osobnostmi, praktické workshopy ke specifikům práce s dětmi z romské komunity nebo k práci s nadanými dětmi a žáky ve školách.
Plánovaná jsou školení komunikačních dovedností pro pedagogy, seznámení se základními principy mediace nebo pomoc při implementaci pozice sociálního pedagoga ve škole.
Velká pozornost bude věnována školám ohroženým segregací, kterým se dostane speciální péče.
Těšit se můžete i na akce otevřené nejen pro odbornou, ale i pro rodičovskou veřejnost. V plánu je Multikulturní veletrh k integraci dětí a žáků z vícejazyčného prostředí a dětí cizinců nebo Kulatý stůl ke vzdělávání.
V říjnu 2024 proběhne v Atriu Žižkov Minikonference k duševnímu zdraví ve školách.
Podpora rodičů a zdravého stravování ve školách
V rámci MAPu se připravují rodičovské kavárny formou webinářů a setkání zaměřená na zdravé stravování ve školách a školkách. Rádi bychom otevřeli diskuze na taková témata, která rodiče opravdu zajímají. Na webu www.skolypraha3.cz jsme proto zveřejnili dotazník, prostřednictvím kterého nám mohou rodiče sdělit konkrétní téma, které vnímají jako důležité a inspirativní.
Podpora pedagogů
Pedagogové budou moci využít náslechových hodin v mateřských a základních školách, inspirativních návštěv vybraných škol, a vyměňovat si zkušenosti např. ohledně zvyšování čtenářské a matematické gramotnosti či ohledně podpory přechodu dětí z mateřské do základní školy.
Elixír do škol: Podpora využívání informačních a komunikačních technologií
Semináře zaměřené na využití informačních a komunikačních technologií a na práci s umělou inteligencí budou probíhat ve spolupráci s organizacemi Elixír do škol a Domem dětí a mládeže Ulita.
Chcete dostávat pozvánky na plánované akce do Vašeho e-mailu?
V následujících dvou letech čeká ty, které zajímá vzdělávání v Praze 3, nabitý program. Konkrétní akce a pozvánky budou postupně zveřejňovány na webu www.skolypraha3.cz.
Máte-li zájem o zasílání pozvánek a aktuálních informací do Vašeho e-mailu, nebo byste se chtěli do projektu aktivně zapojit, registrujte se k odběru Newsletteru projektu „MAP Praha 3 pro vzdělávání.
Všechny akce pořádané v rámci projektu MAP Praha 3 pro vzdělávání jsou zdarma a otevřené veřejnosti.
MAP Praha 3