Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie
Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 3, aby přestali zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století. Díky žákovským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na pětici jedinečných životních osudů z této městské části a stanou se součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz). Veřejná prezentace reportáží mladých dokumentaristů se uskuteční online už 17. února 2021 od 16h na platformě Google Meet.
Šestého ročníku dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 3 zúčastnilo i v době komplikovaných studijních i nahrávacích podmínek celkem 22 dětí a tři učitelé ze ZŠ Jeseniova, ZŠ Lupáčova a ZŠ Cimburkova. Pětice pamětníků spojených s třetí městskou částí Prahy se děti vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, válku, studium, srpen 1968, život v emigraci nebo na 17. listopad 1989. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vznikla pětice rozhlasových reportáží, které je možné si poslechnout na odkazu https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-3/praha-3-2019-2020/.
“Zatímco většina mediků myslí na to, jak bude léčit, které léky bude používat, tak mně pořád vrtalo hlavou, proč vznikají nemoci.“ Takto hodnotila svoje studium medicíny Helena Tlaskalová, když koncem února 2020 vyprávěla o svém životě žákům ze ZŠ Jeseniova. Bylo to jedno z posledních setkání, které se v projektu Příběhy našich sousedů v loňském roce uskutečnilo ještě “naživo” a to u pamětnice doma na Žižkově. Jednalo se přitom o zvláštní souhru okolností, kdy těsně před vyhlášením nouzového stavu kvůli epidemii covid-19 děti nahrávaly vyprávění právě Heleny Tlaskalové, která je i mezinárodně uznávanou vědkyní právě v oboru imunologie, který se během roku 2020 stal velmi sledovaným.
Žáci a učitelé z Prahy 3 se jako jedni z prvních v republice pustili do nahrávání rozhovorů online, téměř celý projekt absolvovali z domova za podmínek distanční výuky, a přesto dokázali dotáhnout projekt i všechny své reportáže až do konce. Díky tomu se podařilo nahrát rozhovor například s pamětníkem holokaustu Ivanem Lefkovitsem, který dnes žije v Basileji, ale v dětství chodil do školy v Lupáčově ulici nebo s romskou pamětnicí Kristýnou Gorolovou, která ještě donedávna působila jako asistentka v ZŠ Cimburkova.
“Ještě před rokem se nahrávání rozhovorů s pamětníky prostřednictvím online video konference mohlo zdát jako nápad z říše sci-fi nebo z daleké budoucnosti. Rozhovory přes Skype už sice v archivu Paměti národa existovaly, většinou ale proto, že se jednalo o pamětníky žijící v zámoří, se kterými jsme se nemohli potkat osobně,” popisuje koordinátorka projektu Eva Mikulášková a dodává: “Rok 2020 však znamenal absolutní průlom a změnu pro všechny zapojené a to jak děti, tak i učitele, pamětníky a pochopitelně i lektory a koordinátory. Museli jsme projekt velmi rychle přizpůsobit, abychom na jedné straně seniory nevystavovali nebezpečí, na druhé straně jsme chtěli zachovat mezigenerační setkávání, protože se senioři často ocitali v izolaci.”
Připojte se s námi do online vysílání Příběhů našich sousedů ve středu 17. února v 16:00 na adrese google meet: https://meet.google.com/zev-ptnm-hqx a vyslechněte si jedinečné reportáže mladých dokumentaristů i bezprostřední dojmy žáků a učitelů z natáčení.
Zdroj: Tisková zpráva POST BELLUM, z. ú. ze dne 8. 2. 2021