Protože, jestli existuje téma, které žáky, rodiče a školy přirozeně spojuje, tak je to právě wellbeing.

Termín konání: čtvrtek 3. 10. 2024 od 13.00 do 17.00 hodin

Místo konání: ATRIUM Žižkov, Čajkovského 12/12a, Praha 3

Co jsou klíčové aspekty psychologické pohody ve školním i domácím prostředí? Jaký mají vliv na výsledky vzdělávání? Co se ve školách daří, jaké jsou další možnosti péče o duševní zdraví ve školách a jak může pomoct rodina?  

Chceme:

  • aby děti chodily do školy rády 
  • aby se děti vracely spokojené
  • aby je učení bavilo a cítily bezpečně
  • aby školy měly spokojený a stabilní kolektiv
  • aby školy byly bezpečným prostorem pro vedení i vyučující

Čekají nás dvě přednášky, panelová diskuze za účasti mnoha odborníků, prostor bude ale i pro sdílení, posezení u kávy nebo třeba procházku po veletrhu nabídky organizací zaměřujících se na psychologickou nebo sociální podporu. 

HARMONOGRAM MINIKONFERENCE

13.00 – 14.00 hodin: PhDr. David Čáp: Bezpečné prostředí: Vztah mezi podporou wellbeingu a školním úspěchem / Určeno pro odbornou veřejnost

Dnes již bezpečně víme, že výsledky žáků ve škole úzce souvisí s tím, jak se ve škole cítí – tedy s wellbeingem. V přednášce se zaměříme na to, jak wellbeing ve škole ovlivňovat, na co si dát pozor a co je pro žáky důležité. Budou-li jejich potřeby v této oblasti naplněny, budou i lépe využívat svůj potenciál.

14.30 – 15.30 hodin: Panelová diskuze – Co se na školách daří v oblasti duševního zdraví a jaké jsou možnosti dalšího rozvoje / Určeno pro odbornou i laickou veřejnost

V panelu zasedne:

  • PhDr. Gabriela Babušová, Ph.D., zástupkyně ředitelky školy pro I. Stupeň, ZŠ Jeseniova
  • Markéta Němečková, case management, SOFA
  • Mgr. Magdalena Lukasová, vedoucí pracovní skupiny Výzkumu duševního zdraví dětí a adolescentů
  • Mgr. Tereza Tetourová, dětská psycholožka, LOCIKA

Gabriela Babušová

Markéta Němečková

Magdalena Lukasová

Tereza Tetourová

16.00 – 17.00 hodin: PhDr. David Čáp: Jak číst dětské emoce a jak na ně reagovat (u dětí v ZŠ i MŠ) /  Určeno pro rodiče dětí MŠ i ZŠ

Děti, zejména předškolního a mladšího školního věku, někdy nerozumí svým emocím a nedokážou je svému okolí vysvětlit. My dospělí si pak následně jejich emoce vykládáme nepřesně a, i když jim chceme v danou chvíli pomoci, tak se navzájem míjíme. V příspěvku se podíváme na to, jak dětskému prožívání rozumět a jak na ně reagovat. Stejně tak se i zaměříme na to, jak sebeuvědomění a porozumění sobě u dětí rozvíjet.

Konferencí provází: Michaela Bernardová (Ředitelka centra pro rodiny Pexeso a členka Unie center pro rodinu a komunitu)

PhDr. David Čáp, Ph.D., vystudoval speciální pedagogiku na PedF UK a následně psychologii na FF UK, je absolventem systematického psychoterapeutického výcviku v Gestalt terapii. Mimo jiné pracoval sedm let ve středisku výchovné péče s dětmi a dospívajícími s problematickým chováním. Nyní se kromě psychologického poradenství v centru Alivio věnuje podpoře studentů se zdravotním znevýhodněním na FF UK, lektoruje semináře pro pracovníky ve školství a v sociálních službách a přednáší na FF UK a PedF UK.

DOPROVODNÝ PROGRAM MINIKONFERENCE

15.00 – 16.00 hodin: WORKSHOP Ochutnávka workshopů pro školy k výstavě Tělo v těle  / POUZE PRO REGISTROVANÉ!

Stejně jako ke všem předešlým výstavám v galerii Atrium Žižkov, také k výstavě Tělo v těle nabízíme školním skupinám všech věkových kategorií od 1.stupně ZŠ až po studenty SŠ doprovodné programy. Formou workshopu, který se skládá z různých aktivit, jako je relaxace v instalaci, výtvarné skupinové i individuální aktivity, diskuze či karetní hra, dětem přibližujeme témata obsažená v uměleckých dílech přímo v prostředí galerie.

Workshop pro veřejnost k příležitosti konání Minikonference k duševnímu zdraví vám nabídne bližší seznámení s těmito programy a možnost vyzkoušet si některé aktivity na vlastní kůži.

Workshop povede lektorka galerijního vzdělávání Tereza Beranová.

Doba trvání 1 workshopu: 20 minut

Kapacita workshopu: max. 15 osob

PROSÍME, na workshop se registrujte ZDE! Svoji účast na workshopu je dále nutné potvrdit pořadatelům osobně, v Atriu Žižkov.

Nejpozději 2. 10. 2024 Vám Vaši účast na workshopu potvrdíme a pošleme organizační informace k workshopu s přesným časem začátku. 

Součástí minikonference bude dále veletrh nabídky služeb organizací, zaměřujících se na wellbeing a prevenci.

Pozvání k účasti přijali: 

Institut Interse poskytuje komplexní péči v oblasti duševního zdraví. Zdravotnický sektor se specializuje na psychiatrickou péči a psychologickou diagnostiku všem věkovým kategoriím od 0 let až po seniory. Dalším odvětvím je vzdělávací činnost s akreditovanými kurzy pro odborníky i veřejnost a centrum pro psychoterapii.

Nová Trojka nabízí bezpečný, přátelský a inspirativní prostor pro celou rodinu. Zaměřuje se především na preventivní aktivity tak, aby se rodiny a jejich jednotliví členové nedostávali do vážných problémů. Klademe důraz na nevýkonnost, nesoutěživost a umožňujeme zažít úspěch a pozitivní emoce každému dítěti, ať již v rámci široké nabídky volnočasových kurzů či tradičních jednorázových akcí. 

Rodičům pomáháme předcházet vyhoření, vzděláváme je v oblasti práce s emocemi, výchovy i rodičovských kompetencí. Nabízíme jim možnost sdílet své zkušenosti a problémy v podpůrných skupinách a využít odborné poradenství v oblastech ovlivňujících rodinný život i jejich vlastní seberozvoj. 

V neposlední řadě poskytujeme mediační konzultace a zprostředkováváme mediaci a rodinné terapie. Dobrovolnický program Nové Trojky představuje pro řadu rodičů a prarodičů možnost pozitivní seberealizace a zabraňuje jejich sociální izolaci. 

Aktivity v Nové Trojce zahrnují podporu sociálně či jinak ohrožených rodin, které se ocitly ve složité životní situaci. Pomáháme i dětem s omezenými příležitostmi. 

Dlouhodobě a úzce spolupracujeme s Orgánem sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD) v Praze 3.  

Jsme Pracovní skupina pro výzkum duševního zdraví dětí a adolescentů (DZDA) pod Výzkumným programem Veřejné duševní zdraví Národního ústavu duševního zdraví.

Zaměřujeme se především na prevenci a podporu duševního well-beingu dětí prostřednictvím implementační vědy.

Zavádíme pravidelný monitoring duševního zdraví dětí do českých škol, vzděláváme učitele a rodiče v oblasti duševního zdraví a vytváříme podpůrné materiály o duševním zdraví pro děti, školy a rodiče.

V Poradně Vigvam pomáháme rodinám vrátit se zpět na cestu životem po ztrátě blízkého člověka. Pomáháme jednotlivcům, podporujeme školy, vytváříme praktické materiály, učíme laickou veřejnost i odborníky, …mluvíme o smrti.

Pilíře práce SOFA:

Kvalitní vzdělání
Pracujeme na odstranění bariér ve vzdělávání a hledáme nové způsoby začlenění znevýhodněných dětí mezi jejich vrstevníky. Usilujeme o to, aby každé dítě ve škole zažilo pocit úspěchu a přijetí.

Duševní zdraví

Posilujeme duševní zdraví nejen dětí – tematizujeme wellbeing a snažíme se o to, aby bylo pro společnost stejně důležité jako vzdělávání samo. Protože jen dítě, které je v pohodě a bezpečí, může naplno rozvinout svůj potenciál.

Pomoc ohroženým dětem

A jsme tu pro ohrožené děti – budujeme efektivní systém včasné identifikace těchto dětí a následné účinné pomoci. Klademe důraz na mezioborovou spolupráci všech, kteří jsou s dětmi v kontaktu.

Co nabízíme

Pomoc v terénu

Nabízíme širokou škálu podpory formou konzultací, kurzů, seminářů, konferencí po celém území ČR.

Osvětu a vzdělávání

Zaměřujeme se na duševní zdraví, zvládání náročného chování dětí, inkluzi a další. Inspirujeme se prověřenými odbornými přístupy a projekty z celého světa, které adaptujeme pro české prostředí.

Advokační činnost

Sledujeme chystané zákony v oblasti vzdělávání, sociální péče i zdravotnictví a vždy poskytujeme odborná stanoviska, doporučení i oponenturu, pokud je to třeba.
Strategická partnerství

Zastřešujeme a organizujeme další neziskové organizace s podobným zaměřením, jako jsme my. Netříštíme, ale naopak koncentrujeme síly, aby dopad našich aktivit byl co největší.

Centrum LOCIKA zahájilo svou činnost v květnu 2015. Jedná se o první takto specializované centrum komplexní odborné péče pro děti zažívající domácí násilí v ČR. 

Vzniklo na základě dlouholetých zkušeností a vysoké poptávky po těchto službách ze strany rodičů i státních orgánů. Pražský magistrát udělil Centru pověření k sociálně-právní ochraně dětí. Ročně odborníci centra pomohou až 200 dětem a jejich rodinám v přímé péči. V rámci distančních služeb provozuje Centrum LOCIKA poradenský chat pro děti a náctileté a poradenské služby pro rodiče a odborníky. 

LOCIKA se zabývá dlouhodobě advokacií tématu a snaží se o změnu systému péče o ohrožené děti. Realizuje preventivní kampaně a produkuje a distribuuje velké množství preventivních materiálů. Odborníci z Centra školí a vzdělávají v tématu násilí v blízkých vztazích. Služby Centrum poskytuje na adrese Umělecká 6, Praha 7.

Psychoterapeutické centrum Gaudia nabízí přímo hrazené terapeutické služby v krátké čekací době. Klient si může vybrat z individuální, párové či rodinné psychoterapie. Součástí pracoviště je také odborný tým rozvíjející psychoterapeutickou práci pro dospívající klienty. Centrum nabízí rovněž supervize vedené vlastním  profesionálním týmem. 

Organizace klade důraz na komplexní pochopení potřeb celé rodiny. V její pozornosti stojí pečující bez ohledu na to, o koho se dlouhodobě v domácím prostředí stará. Alfa centrum poskytuje individuální i skupinové psychoterapeutické poradenství (v BETA poradně), koučování v osobním i profesním životě a výchovné poradenství.

Jedná se o pracovní skupinu prevence a výzkumu sebevražd pod Výzkumným programem Veřejné duševní zdraví Národního ústavu duševního zdraví. Skupina se zabývá výzkumem suicidálního jednání v populaci. Cílem výzkumu je prevence sebevražd prostřednictvím identifikace skupin s vysokým rizikem spáchání sebevraždy a evaluace preventivních programů sebevražednosti. Sledují rovněž trendy v sebevraždách v závislosti na ekonomických, společenských a environmentálních faktorech.

Podrobné informace k programu budou průběžně aktualizovány.

Termín: 3. 10. 2024 od 14.00 do 17.00 hodin
Místo: Atrium Žižkov