Den, kdy se mlčelo

Díky společnosti Post Bellum a podpory Městské části Prahy 3 mohli žáci 8. B ZŠ Jeseniova zažít čtyřhodinový workshop s názvem Den, kdy se mlčelo.
Cílem tohoto workshopu bylo poukázat na život a proměnu jedné vesnice během kolektivizace a na to, jaký dopad na životy lidí měl komunistický režim.
Na začátku workshopu si žáci s lektory z Post Bellum vysvětlili pojmy, které do této doby patří (grunt, kulak, JZD, prezident Gottwald…)
Poté si vylosovali karty, na kterých byl zkrácený životopis určitého obyvatele žijícího ve fiktivní vesničce na Domažlicku, jeho osud, politická tendence, rodinné vztahy, majetek…
Následně žáci vytvořili své pomyslné rodiny, nasadili dobové klobouky, které jim byly nabídnuty a pomohly se jim vžít lépe do role tamějších obyvatel, a pod vedením lektorů se začalo hrát…
Někteří vlastnili grunty, jiní neměli téměř žádný majetek. Postupně se vesnice a životy obyvatel začaly měnit dle vývoje komunistického režimu, který zamával s osudy nejen tamějších obyvatel.
Na konci workshopu si žáci navzájem sdělovali své pocity, které prožívali za osoby, jež ztvárňovali, a bylo jim vysvětleno, jak dříve vše fungovalo a důsledky této doby.
Žáky workshop velmi bavil, vášnivě o něm diskutovali, řešili osudy rolí, které hráli i poté, co se vrátili do školy. Díky tomuto workshopu se žáci se o své minulosti dozvěděli i jinou formou než z učebnic nebo vyprávění…

Marcela Šífová, ZŠ Jeseniova

Den, kdy se mlčelo